Kino na temat

   “Auggie nie może zmienić tego, jak wygląda,
      ale my możemy zmienić to, jak go widzimy”
2 lutego 2018 r. uczniowie wszystkich trzech klas SMSu w ramach programu “Kino na temat” wybrali się wraz z wychowawcami na adaptację filmową powieści Raquel J. Palacio pt. “Cudowny chłopak”. Jest to niezwykle wzruszająca produkcja, opowiadająca o historii Auggiego – chłopca, który urodził się ze zdeformowaną twarzą.
Ta wspaniała opowieść, poruszająca tematy dyskryminacji, tolerancji, empatii i odmienności, chwyciła wszystkich za serce. Główny bohater ma zaledwie 10 lat, a przed nim najtrudniejszy rok w jego życiu. Chłopiec pierwszy raz pójdzie do prawdziwej szkoły i zetknie się z innymi osobami niż członkowie jego rodziny. Dotychczas Auggie uczył się w domu i nie miał żadnych znajomych. Spotkanie nowych osób jest dla chłopca ogromnym wyzwaniem, gdyż nie wszyscy akceptują jego odmienny wygląd. Film ma na celu uświadomienie odbiorcom, że “inny” wcale nie oznacza gorszy, wystarczy odrobina naszego zrozumienia, aby ludzie obok nas także byli szczęśliwi i dzielili z nami swoją radość.

Po zakończonym seansie uczniowie uczestniczyli w niezwykle ciekawym spotkaniu z psychologiem, panem Jakubem Tkaczykiem, podczas którego chętnie zadawali trudne pytania dotyczące tolerancji, akceptacji i dyskryminacji. Podczas warsztatów poruszone zostały kwestie postrzegania przez innych homoseksualizmu, osób o innym kolorze skóry czy religii. Uczniowie wyszli z przekonaniem, że bycie innym od reszty nie znaczy gorszym.

Autor:        Martyna Ziarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *